REKLAMA
 

Podsumowanie zebranych zdarzeń paralotniowych – 2023

Data publikacji : 03.01.2024
Tekst : Agnieszka Chmielewska

W roku 2023 zgromadziłam blisko 40 niebezpiecznych zdarzeń podczas używania paralotni. Wysyp poważnych wypadków w dyscyplinie paralotniowej, a właściwie brak dyscypliny w tym sporcie, wpływa na destabilizację prawidłowego rozwoju lotnictwa cywilnego. 

Konsekwencjami wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń podczas używania paralotni wymienia się : utratę życia lub zdrowia ludzkiego, osłabienie konstrukcji statku powietrznego oraz zachwianie równowagi finansowej paralotniarza i jego rodziny.

Ponieważ zmniejszenie wypadkowości przyczynia się do zaspokojenia potrzeb i oczekiwań polskich użytkowników paralotni. Brałam pod uwagę jedynie zdarzenia, w których brali udział polscy piloci. Anonimowo zgłoszono 19 niebezpiecznych sytuacji za pośrednictwem portalu. W tym roku odnotowałam 4 zdarzenia z udziałem kobiet. Życie straciło 3 mężczyzn  i jedna kobieta.

How to hunt thermal ?
– interview with
Aurélie Guillet

Data publikacji  : 28.02.2021

Sometimes, they have a distant aim. Every trip is different and each trip is the best for tchem. They avoid hotels or expensive powered paragliders, and take local guides and sleep in a tent.
During such a hunting expedition you can meet an amazing enthusiast of adventure, paragliding pilot – Aurélie Guillet.

Agnieszka Chmielewska : Can you tell us when did you start your adventure with paragliding ?
Aurelie Guillet : I started in 2016 my first tandem flights with an ex-boyfriend and beginning 2017 I started my pilot license.


Rozwinął skrzydła – wywiad
z Grzegorzem Kołodziejczykiem
 

Data publikacji : 01.03.2021

Niepełnosprawność narzuca pewne bariery, z którymi poszkodowani w wypadkach próbują pokonać. Okazuje się, że w wielu przypadkach te osoby przed wypadkiem były bardzo aktywne i nie chcą rezygnować ze sportu. Sport jest dla nich motorem napędowym do życia …

Poznajcie Grzegorza Kołodziejczyka, który w 2013 uległ wypadkowi komunikacyjnemu (wpadł pod pociąg) stracił nogi i złamał kręgosłup na wysokości TH7/TH9, przez co uszkodził rdzeń kręgowy. Grzesiek jest częściowo sparaliżowany i porusza się na wózku. Przed wypadkiem pracował i grał w piłkę nożną, która była jego pasją. Dzisiaj jest on 34 letnim rencistą, przez co ma dużo wolnego czasu, uprawia kolarstwo ręczne i od niedawna zaczął latać na paralotni.

Świadomość pilotów o niebezpieczeństwie,
a postępowanie odszkodowawcze ubezpieczycieli...

Aktualizacja : 22.07.2023
Data publikacji : 14.07.2023

Wyobraźcie sobie sportowca przed startem. Nic złego mu nie grozi, nie zginie a i tak się denerwuje. Miałem szczęście że przetrwałem dzień poprzedni, ale nie wiedziałem co mnie dziś czeka. Starałem się o tym nie myśleć i jakoś mi się udawało. Dlatego wszystko dobrze się ułożyło. Niedługo skończę 94 lata i czasem nachodzą mnie faustowskie myśli. Wyobrażam sobie, że przychodzi do mnie wróżka i mówi :
- Mogę przywrócić ci młodość, ale twoje życie dokładnie się powtórzy. Znowu będziesz trzykrotnie zestrzelony w czasie wojny, ale przeżyjesz. Doświadczysz tego samego po raz drugi, ale będziesz ponownie młody.              
– Odpowiadam wtedy tak :   - Nie, nie chcę tego po raz drugi, bo za dużo do doświadczyłem !          
To niemożliwe ze względów psychologicznych !
Istnieje pewna granica !
Codziennie spodziewaliśmy się śmierci !

Paralotnie na terenie Tatr Słowackich
– co należy wiedzieć ?

Data publikacji : 10.08.2022

Tatry to jedno z najmniejszych pośród wysokich pasm górskich Europy. Ich powierzchnia wynosi jedynie 785 kilometrów kwadratowych.  Góry te leżą w granicach Polski i Słowacji. Należy jednak pamiętać, że jest kilka różnic pomiędzy zasadami panującymi w górach w Polsce i na Słowacji. O czym warto wiedzieć ?

W Polsce znajduje się tylko niewielka część pasma Tatr. Ponad trzy czwarte Tatr leży po stronie słowackiej. W Polsce startowanie i lądowanie na terenie Tatr jest nielegalne. Na Słowacji miłośnicy paralotni nie mogą legalnie latać nad Tatrami, jeżeli nie posiadają zgody administratora terenu. Administratorem terenu jest TANAP, a TANAP po skargach ekologów na polskich paralotniarzy latających nad terytorium o 5 stopniu ochrony  z 2018 roku, takich zgód już chętnie nie wydaje.

Klikając TUTAJ znaleźć można informacje LAA o stopniach ochrony i ustawie nr 542/2002 dot. ochrony przyrody i krajobrazu. Znaleźć można też informacje o ograniczeniach dla pilotów paralotni w związku z incydentami w roku 2018.

More Articles...

© bezpieczne-latanie.pl 2016 - 2024