Kilka słów o treningu naziemnym PG
Data publikacji : 13.09.2024
Tekst: Agnieszka Chmielewska
Nie ma innej dyscypliny lotniczej tak związanej z meteorologią, jak paralotniarstwo swobodne. Atmosfera Ziemi jest środowiskiem PG, a intelekt pilota jest motorem napędowym latania swobodnego. W odpowiednich warunkach atmosferycznych na paralotni można latać wyżej i dalej.
Doniesienia o zdarzeniach pokazują, że odpowiednie warunki do latania PG w naszym kraju zdarzają się rzadko. A znane miejsca w Europie są często udręką polskich pilotów, którzy nie radzą sobie w powietrzu z różnych powodów. Zmusza to kolejne pokolenia paralotniarzy do szukania efektywnego zabezpieczenia się przed istniejącymi i potencjalnymi zagrożeniami.
Pozytywny wpływ na przyszłe bezpieczeństwo latania paralotnią ma niewątpliwie opanowanie skrzydła na ziemi. Ta zabawa może się wydawać prymitywna, lecz ciekawie i żywo przeprowadzona na świeżym powietrzu daje pożądane wyniki.
Podsumowanie zebranych zdarzeń paralotniowych – 2023
Data publikacji : 03.01.2024
Tekst : Agnieszka Chmielewska
W roku 2023 zgromadziłam blisko 40 niebezpiecznych zdarzeń podczas używania paralotni. Wysyp poważnych wypadków w dyscyplinie paralotniowej, a właściwie brak dyscypliny w tym sporcie, wpływa na destabilizację prawidłowego rozwoju lotnictwa cywilnego.
Konsekwencjami wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń podczas używania paralotni wymienia się : utratę życia lub zdrowia ludzkiego, osłabienie konstrukcji statku powietrznego oraz zachwianie równowagi finansowej paralotniarza i jego rodziny.
Ponieważ zmniejszenie wypadkowości przyczynia się do zaspokojenia potrzeb i oczekiwań polskich użytkowników paralotni. Brałam pod uwagę jedynie zdarzenia, w których brali udział polscy piloci. Anonimowo zgłoszono 19 niebezpiecznych sytuacji za pośrednictwem portalu. W tym roku odnotowałam 4 zdarzenia z udziałem kobiet. Życie straciło 3 mężczyzn i jedna kobieta.
How to hunt thermal ?
– interview with Aurélie Guillet
Data publikacji : 28.02.2021
Sometimes, they have a distant aim. Every trip is different and each trip is the best for tchem. They avoid hotels or expensive powered paragliders, and take local guides and sleep in a tent.
During such a hunting expedition you can meet an amazing enthusiast of adventure, paragliding pilot – Aurélie Guillet.
Agnieszka Chmielewska : Can you tell us when did you start your adventure with paragliding ?
Aurelie Guillet : I started in 2016 my first tandem flights with an ex-boyfriend and beginning 2017 I started my pilot license.
Świadomość pilotów o niebezpieczeństwie,
a postępowanie odszkodowawcze ubezpieczycieli...
Aktualizacja : 22.07.2023
Data publikacji : 14.07.2023
Wyobraźcie sobie sportowca przed startem. Nic złego mu nie grozi, nie zginie a i tak się denerwuje. Miałem szczęście że przetrwałem dzień poprzedni, ale nie wiedziałem co mnie dziś czeka. Starałem się o tym nie myśleć i jakoś mi się udawało. Dlatego wszystko dobrze się ułożyło. Niedługo skończę 94 lata i czasem nachodzą mnie faustowskie myśli. Wyobrażam sobie, że przychodzi do mnie wróżka i mówi :
- Mogę przywrócić ci młodość, ale twoje życie dokładnie się powtórzy. Znowu będziesz trzykrotnie zestrzelony w czasie wojny, ale przeżyjesz. Doświadczysz tego samego po raz drugi, ale będziesz ponownie młody.
– Odpowiadam wtedy tak : - Nie, nie chcę tego po raz drugi, bo za dużo do doświadczyłem !
To niemożliwe ze względów psychologicznych !
Istnieje pewna granica !
Codziennie spodziewaliśmy się śmierci !
Paralotnie na terenie Tatr Słowackich
– co należy wiedzieć ?
Data publikacji : 10.08.2022
Tatry to jedno z najmniejszych pośród wysokich pasm górskich Europy. Ich powierzchnia wynosi jedynie 785 kilometrów kwadratowych. Góry te leżą w granicach Polski i Słowacji. Należy jednak pamiętać, że jest kilka różnic pomiędzy zasadami panującymi w górach w Polsce i na Słowacji. O czym warto wiedzieć ?
W Polsce znajduje się tylko niewielka część pasma Tatr. Ponad trzy czwarte Tatr leży po stronie słowackiej. W Polsce startowanie i lądowanie na terenie Tatr jest nielegalne. Na Słowacji miłośnicy paralotni nie mogą legalnie latać nad Tatrami, jeżeli nie posiadają zgody administratora terenu. Administratorem terenu jest TANAP, a TANAP po skargach ekologów na polskich paralotniarzy latających nad terytorium o 5 stopniu ochrony z 2018 roku, takich zgód już chętnie nie wydaje.
Klikając TUTAJ znaleźć można informacje LAA o stopniach ochrony i ustawie nr 542/2002 dot. ochrony przyrody i krajobrazu. Znaleźć można też informacje o ograniczeniach dla pilotów paralotni w związku z incydentami w roku 2018.