REKLAMA
 

Paralotnie na terenie Tatr Słowackich
– co należy wiedzieć ?

Data publikacji : 10.08.2022

Tatry to jedno z najmniejszych pośród wysokich pasm górskich Europy. Ich powierzchnia wynosi jedynie 785 kilometrów kwadratowych.  Góry te leżą w granicach Polski i Słowacji. Należy jednak pamiętać, że jest kilka różnic pomiędzy zasadami panującymi w górach w Polsce i na Słowacji. O czym warto wiedzieć ?

W Polsce znajduje się tylko niewielka część pasma Tatr. Ponad trzy czwarte Tatr leży po stronie słowackiej. W Polsce startowanie i lądowanie na terenie Tatr jest nielegalne. Na Słowacji miłośnicy paralotni nie mogą legalnie latać nad Tatrami, jeżeli nie posiadają zgody administratora terenu. Administratorem terenu jest TANAP, a TANAP po skargach ekologów na polskich paralotniarzy latających nad terytorium o 5 stopniu ochrony  z 2018 roku, takich zgód już chętnie nie wydaje.

Klikając TUTAJ znaleźć można informacje LAA o stopniach ochrony i ustawie nr 542/2002 dot. ochrony przyrody i krajobrazu. Znaleźć można też informacje o ograniczeniach dla pilotów paralotni w związku z incydentami w roku 2018.

Według LAA można latać maksymalnie do 3 stopnia ochrony po południowej stronie.

Stopnie ochrony są dostępne na mapie TUTAJ

O czym warto jeszcze pamiętać ?

Akcje ratunkowe na Słowacji nie zawsze są tanie. Koszt akcji ratunkowej w Tatrach słowackich uzależniony jest od różnych czynników, m. in. czy oprócz śmigłowca na pomoc wyruszyli ratownicy HZS*, ilu ratowników brało udział w akcji, ile ona trwała, a także, ile było interwencji w roku poprzedzającym, na podstawie których wyliczana jest średnia opłata za godzinę pracy ratownika …

* Horská záchranná služba ze słow. „Górskie Pogotowie Ratunkowe”

Źródło : JB
             ACh

© bezpieczne-latanie.pl 2016 - 2024