REKLAMA
 

Podsumowanie zebranych zdarzeń paralotniowych – 2022

Data publikacji : 04.01.2023
Tekst: Agnieszka Chmielewska

W roku 2022 doszło do szeregu tragicznych wypadków z udziałem polskich pilotów paralotni. Jedni stracili życie, inni zdrowie, są tez tacy, którzy tylko szczęściu zawdzięczają to, że skończyło się bez poważnych uszkodzeń ciała.

Potwierdzają to zarejestrowane w 2022 roku 43 niebezpieczne sytuacje podczas używania paralotni.¹ W porównaniu do 2021 roku oznacza to mniej zdarzeń o 2. Liczba zgonów nie zmieniła się w stosunku do lat poprzednich. Takich zdarzeń zarejestrowano 2. Przyczyną może być ślepa miłość do paralotni zmotoryzowanej. 

Nie wszystkie wypadki można dokładnie opisać. Mimo napotkanych przeszkód, spróbuję przeanalizować wyniki. 

Analizując płeć pilotów, stwierdzić należy, iż ofiarami najczęściej byli mężczyźni.

Spośród wszystkich rodzajów wypadków paralotniowych na pierwsze miejsce wysuwają się zdarzenia w trudnych warunkach pogodowych. W 2022 roku wypadków takich było 36. Latanie w trudnych warunkach to częsta przypadłość polskiego pilota paralotni. Ta częsta przypadłość stała się przyczyną lądowania na drzewach. Takich zdarzeń było 30. 

W związku z powtarzalnością tych wyników możemy je potraktować jako czarną przepowiednię na przyszły sezon.

Najczęściej użytkownicy paralotni nie radzili sobie w terenie górzystym. Takie zdarzenia stanowią blisko 70% wszystkich wypadków. Z analizy tych zdarzeń wynika, że być może piloci nie potrafili trafnie ocenić zjawisk pogodowych oraz dopasowywać ich do swoich umiejętności i sprzętu. W niektórych przypadkach mogła zawinić brawura i brak pokory. Powietrze jest żywiołem i jak żywioł jest nieprzewidywalne, może z paralotniarza zrobić kalekę, może nawet zabić. W polskich warunkach na miano pilota trzeba pracować kilka lat. Powiedzmy 4 lata i latać kilkadziesiąt godzin rocznie. Do tego czasu nie jesteśmy pilotami, a uczniami. Niestety w narodzie wciąż pokutuje przekonanie, że lepiej nie zmieniać programu szkolenia do uzyskania ŚK pilota paralotni.

Wszystkie zgłoszone niebezpieczne sytuacje przez specjalnie przygotowany formularz KLIKNIJ TUTAJ  zawierają okrojone informacje. Osoby zgłaszające niebezpieczne sytuacje nie  przesłali danych o  nalocie pilota (poszkodowanego),  dokładnych informacji o sprzęcie, daty produkcji. Niestety materiał paralotni też ma swoją żywotność. Zużyty, osłabiony materiał paralotni może doprowadzić do rozerwania karabinka, linek podczas lotu.

Im zgłoszenie zdarzenia zawiera więcej szczegółów, tym większa grupa pilotów może z niego skorzystać.

 

 

 

 

 

¹ 13 zdarzeń zgłoszono przez specjalnie przygotowany formularz na portalu, pozostałe dotarły do mnie podczas bezpośredniej rozmowy, ale nie zostały zgłoszone przez specjalnie przygotowany formularz. Niektóre niebezpieczne sytuacje podczas używania paralotni odnalazłam w mediach internetowych i na forach lotniczych. W kilku przypadkach nie udało się ustalić dokładnej daty oraz miejsca zdarzenia. Ze względu na powtarzające się okoliczności i przyczyny, postanowiłam włączyć je do analizy. Swoje szacunki opieram wyłącznie na przypuszczeniach.

© bezpieczne-latanie.pl 2016 - 2024