REKLAMA

 

Statystyka nowo wydanych, ważnych poszczególnych uprawnień wpisanych do ŚK PGP  i zgłoszonych anonimowo zdarzeń podczas używania paralotni z uwzględnieniem kategorii SP - 2017


Rok 2017 nie obszedł się bez ofiar i wypadków w paralotniarstwie. Lista żałobna jest liczna. Procentowa ilość zgonów nie zmieniła się w stosunku do lat poprzednich. Fakt ten dowodzi, że niebezpieczeństwo, na jakie pilot jest narażony, w miarę udoskonaleń w budowie paralotni nie zmienia się. W szczególności nie zmienia się w paralataniu zmotoryzowanym ( patrz > bezpieczne-latanie.pl > zdarzenia > paragliding ).

Pocieszający jest fakt, że Urząd Lotnictwa Cywilnego udostępnił ewidencje nowo wydanych oraz ważnych poszczególnych uprawnień wpisywanych do ŚK PGP w roku 2017.

Dlatego niniejsze opracowanie poświęcimy analizie zdarzeń w paralataniu zgłoszonych anonimowo na naszym serwisie (z uwzględnieniem kategorii SP) w stosunku do wydanych poszczególnych uprawnień wpisywanych do dokumentu potwierdzającego wiedzę i umiejętności  lotnicze ( w  paralotniarstwie )  - 2017.  Spróbujemy uszeregować uprawnienia pod względem wielkości wypadkowości.

Zanim jednak przejdziemy do głównego tematu, rzućmy okiem na suche liczby wydanych i ważnych ŚK PGP, PHG, UAGP, UAP, UACP oraz UAVO (stan na dzień 31 grudnia 2017).

Tabela nr 1 Liczba nowo wydanych i ważnych polskich świadectw kwalifikacji - 2017

2017

Liczba nowo wydanych ŚK

Liczba ważnych ŚK

Świadectwo kwalifikacji pilota paralotni PGP (ogółem)

620

6379

Świadectwo kwalifikacji pilota lotni PHG (ogółem)

6

57

Świadectwo kwalifikacji skoczka spadochronowego PJ (ogółem)

136

1771

Świadectwo kwalifikacji ultralekkiego wiatrakowca UAGP (ogółem)

10

93

Świadectwo kwalifikacji ultralekkiego statku powietrznego (do 495 kg) UACP (ogółem)

73

543

Świadectwo kwalifikacji pilota samolotu ultralekkiego UAP (ogółem)

 

1

Świadectwo   kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne i sportowe   UAVO (ogółem)

2479

6291

Źródło: ulc.gov.pl

W roku 2017 podobnie jak w roku ubiegłym zanotowano gwałtowny boom nowych ŚK operatora bezzałogowego statku powietrznego używanych w celach innych niż rekreacyjne i sportowe (UAVO) – 2479. Liczba ważnych ŚK UAVO w stosunku do pozostałych ŚK tez jest wysoka – 6291. Aczkolwiek liczba ważnych ŚK pilota paralotni wciąż jest najwyższa – 6379. Z ewidencji nowo wydanych ŚK pilota paralotni wynika, iż utrzymuje rosnącą liczbę w stosunku do lat poprzednich i jest wyższa niż liczba nowo wydanych ŚK pilota lotni, motolotni, skoczka spadochronowego, ultralekkiego wiatrakowca, a nawet UL SP.

Tabela nr 2 Próba porównawcza Polaków uprawiających paralatanie i ilość zdarzeń z uwzględnieniem kategorii SP w zgłoszonych anonimowo incydentów i wypadków podczas używania paralotni

 

 

2017

 

Liczba zgłoszonych anonimowo zdarzeń bezpieczne-latanie.pl  

 

 

Liczba wydanych nowych ŚK PGP

 

Liczba ważnych ŚK PGP

 

Liczba ważych licencji czeskich i słowackich

 

Liczba  faktycznie latających

paralotniarzy

 

Paralotnie swobodne

 

Mężczyźni - 6

 

Kobiety- 66- PP

 

Mężczyźni – 465- PP

 

Razem - 531 PP

 

 

Kobiety- 542 – PP

 

Mężczyźni – 5174- PP

 

 

Razem 5716

 

 

 

 

 

 

 

 

?

 

 

 

 

 

 

?

 

Kobiety- 1 Tandem

 

Mężczyźni – 57 Tandem

 

 

 

Razem -

58 Tandem

 

Kobiety- 14 Tandem

 

Mężczyźni – 470 Tandem

 

 

 

Razem - 484 Tandem

 

Paralotnie zmotoryzowane

 

Mężczyźni   - 9

 

Kobiety – 3-PPG

 

Mężczyźni – 192– PPG

 

 

Razem

-   195

PPG

 

Kobiety – 22 - PPG

Mężczyźni – 2086 - PPG

 

 

Razem

- 3008

PPG

 

 

 

 

 

?

 

 

 

 

?

 

Kobiety – 2

Mężczyźni – 105

 

 

 

Razem

107- PPGG

 

 

Kobiety – 12 -PPGG

Mężczyźni - 681 - PPGG

 

 

Razem

- 693

PPGG

Źródło: bezpieczne-latanie.pl , ulc,gov.pl

W analizowanym przypadku metoda porównawcza poszczególnych uprawnień do wykonywania samodzielnych lotów paralotniowych  pod względem wielkości wypadkowości jest w każdym razie niewykonalna.

Dlaczego ?

Ponieważ nadal nie jesteśmy w stanie oszacować dokładnej liczby LATAJĄCYCH paralotniarzy w danym okresie. Zdarza się (nierzadko), że polscy paralotniarze zaraz po uzyskaniu polskiego ŚK pilota paralotni rezygnują z dalszej przygody paralatania lub przesiadają się na inne statki powietrzne. Zauważono też, że istnieje bliżej nieoszacowana liczba polskich użytkowników paralotni, która szkoliła się w  czeskich lub słowackich szkołach lotniczych.  Ponadto, anonimowo zgłoszone zdarzenia nie zawierają  danych o posiadanych uprawnieniach do wykonywania samodzielnych lotów na paralotni. Zgłoszone wypadki  to głównie zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Mierne działanie środowiska paralotniowego w  zgłaszaniu incydentów na bezpieczne-latanie.pl w porównaniu do informacji uzyskanej drogą plotkarską to kolejny problem.

Zanim przejdziemy do podsumowania i poruszymy lawinę, w związku z drugą częścią problemu, należało by zwiększyć informacje statystyczną, tj. uwzględnić posiadaczy dokumentów słowackich, czeskich, jak i osób latających bez żadnych uprawnień. Oczywiście mając na uwadze, liczbę faktycznie LATAJĄCYCH paralotniarzy. Dlatego nie możemy traktować wyżej wymienionej  ewidencji  pilotów paralotni z polskim ŚK jako liczby osób uprawiających nasz sport. Być może wystosujemy w niedalekiej przyszłości stosowne zapytania do LAA CR oraz LAA SR.

Opracowała Agnieszka Chmielewska
Data publikacji : 17.02.2018

© bezpieczne-latanie.pl 2016 - 2024