Aplikacja RATUNEK

Aktualizacja  : 05.05.2021
Data publikacji : 28.04.2018
Tekst  : Agnieszka Chmielewska

W ostatnim czasie doszło do kolejnych niebezpiecznych sytuacji podczas używania paralotni w trudnych warunkach terenowych - w górach, gdzie dotarcie straży pożarnej, czy klasycznego radiowozu pogotowia ratunkowego było znacznie utrudnione.

Kilku pilotów przewiało, inni skończyli lot na drzewach, a niektórzy nie mieli tyle szczęścia i upadli na ziemię doznając poważnych urazów.

Aby zwiększyć szanse na ratunek w polskich górach, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo wcześniej, przed wejściem na szczyt góry, "startowisko paralotniowe". I tutaj z pomocą przychodzi aplikacja na smartfony o nazwie „Ratunek”, udostępniona m. in. przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. GOPR jest przygotowany do każdej niemal akcji w polskich warunkach górskich. Znają teren i najszybciej mogą dotrzeć do poszkodowanego. To wykwalifikowani i doświadczeni ratownicy medyczni.

Należy pamiętać, że odpowiednie warunki do latania swobodnego w Polsce zdarzają się rzadko. A znane miejsca dla pilotów paralotni poza granicami RP są często mekką polskich pilotów, którzy nie radzą sobie w  powietrzu z różnych powodów.  Znów mamy więc do czynienia z erupcją zagrożeń. To zmusza kolejne pokolenia pilotów do olbrzymich wysiłków dla zabezpieczenia się przed istniejącymi i potencjalnymi niebezpieczeństwami. Od skuteczności tego zabezpieczenia zależą życie i szczęście najmłodszych pilotów. Nieustanne tworzenie warunków do bezpiecznego uprawiania paralotniarstwa, znalezienie "schronienia" dla adeptów tej sztuki latania jest największą potrzebą i wartością pilota i stanowi fundamentalny cel  prawidłowego rozwoju  paralotniarstwa i innych sportów powietrznych.

Niestety, w Pirenejach jak i w innych górach nie wszędzie działa telefon komórkowy, więc radio oraz loty w towarzystwie doświadczonych i życzliwych kolegów, koleżanek mogą  to być jedyne możliwości komunikowania się w przypadku uszkodzenia telefonu. Świadomość posiadania umiejętności niesienia PIERWSZEJ POMOCY (First Aid) powinna  zwiększać się każdego dnia. Warto zaopatrzyć się w apteczki i zabierać  je idąc w góry. Nigdy nie wiadomo komu i gdzie będzie można pomóc, nie wspominając o własnym bezpieczeństwie i komforcie.

Więcej informacji na stronie :  ratunek.eu/jak-działa/

 

© bezpieczne-latanie.pl 2016 - 2024