Deklaracja Warszawska dotycząca bezzałogowych statków powietrznych

Data publikacji : 27.11.2016

Podczas Międzynarodowej Konferencji 24 listopada br. w Warszawie została przyjęta „Deklaracja Warszawska dotycząca bezzałogowych statków powietrznych”. Dokument jest podsumowaniem dwudniowej dyskusji zaproszonych gości na  konferencję „Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego”, której gospodarzami byli Minister Infrastruktury i Budownictwa, Dyrektor Wykonawczy EASA oraz p. o. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Niestety Deklaracja Warszawska jest bardzo ogólnikowa. W dokumencie zwraca się uwagę, że rynek dronów potrzebuje przepisów regulujących używanie bezzałogowych statków powietrznych, obowiązujących w całej Unii Europejskiej.
Bezzałogowce w wielu aspektach wprowadzają nas w nową rzeczywistość. Widać to przejrzyście na przykład w Iraku, czy Afganistanie. Ponieważ osoba, która kieruje urządzeniem znajduje się w bezpiecznym pomieszczeniu oddalona o tysiące kilometrów od miejsca działania drona. I tutaj rodzi się pytanie: Kto odpowiada za ewentualne szkody ? To jeden z największych problemów prawnych wymagających szybkiego uregulowania.  

Piotr Samson p.o. Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego powiedział, że  “Trzy lata temu w Polsce było zarejestrowanych sześciu operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Dziś jest ich ponad  3,5 tysiąca. A zatem widzimy, że skala rozwoju tego segmentu jest ogromna, i dlatego z jednej strony chcemy wzmocnić tę dynamikę, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo” .

Smutne to, lecz prawdziwe, że pomimo ogromnego wzrostu użytkowników dronów w Polsce, musimy czekać, prawdopodobnie do 2019 r. na stworzenie jednolitych przepisów, regulujących bezpieczne używanie dronów.

Źródło: ulc.gov.pl

© bezpieczne-latanie.pl 2016 - 2024