Targi Kielce TLL - Relacja

Data publikacji : 14.10.2017

W 2017 roku odwiedziłam Kielce - kolejne miasto z lotniczymi tradycjami. 

Nie ukrywam, że jadąc do Kielc miałam mieszane uczucia, czy aby na pewno proponowane tematy wykładów, prelekcji na Targach Lotnictwa Lekkiego wpłyną na poprawę bezpieczeństwa wśród młodych paralotniarzy i całego środowiska lotnictwa lekkiego.

Tegorocznym TLL towarzyszyły też inne sporty ekstremalne (Fun & Extreme),  przez co zakres tematyczny został poszerzony m. in. o kajakarstwo. 

Niewątpliwie hitem wydarzenia w Kielcach (7 października) był skok bungee jumping. Ze względu na opady deszczu, dnia następnego, skoki bungee zostały odwołane.

Organizatorzy przygotowali również strefy tematyczne oraz strefę dziecka, w której na najmłodszych widzów czekała ścianka wspinaczkowa.

Ciekawostką była wystawa symulatora skoków spadochronowych oraz  symulatora lotów szybowcowych. Symulator to genialny pomysł na pogłębianie umiejętności każdego skoczka, pilota.

     

W sobotę odbyło się uroczyste otwarcie konferencji poświęconej bezzałogowym statkom powietrznym.

W tym roku po raz pierwszy, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Rzeszowska mogły prezentować innowacyjne projekty (często nagradzane podczas międzynarodowych konkursów) bezzałogowych statków powietrznych.

   

Swój szczególny klimat impreza zawdzięcza polskim młodym naukowcom działającym w Studenckich Kołach Naukowych Lotników, którzy opowiadali  o projektach dronowych. Niektórzy pionierzy projektów bezzałogowców twierdzili, że dla zachowania wysokiego bezpieczeństwa podczas operowania modelem latającym jest posiadanie również wiedzy o użytkowanym statku powietrznym i systematyczne trenowanie lotów w symulatorze.

Na wystawie naziemnej prezentowany był sprzęt i wyposażenie niemal wszystkich powietrznych sportów ultralekkich, w tym: fantastyczne kombinezony lotnicze, nowoczesne ultralekkie wiatrakowce i śmigłowce oraz samoloty ULM zapierające dech w piersiach.

        

Nie zabrakło wystawców paralotniarstwa, ponieważ TLL towarzyszyła Paragiełda. Piloci oraz osoby marzące o lataniu mogli podziwiać napędy plecakowe, wózki, uprzęże, skrzydła.

W Kielcach zjawiła się też wystawa motolotni, która dumnie prezentowała się gościom. Wśród wystawców byli producenci, dystrybutorzy i importerzy, instruktorzy, wydawcy portali oraz czasopism branżowych. Na Targach Kielce zaprezentowało się blisko 60 firm.

Miłośnicy historii docenili możliwość zobaczenia Kukułki. Samolot na co dzień jest jednym z eksponatów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Historyczny samolot przekazał do zbiorów krakowskiego Muzeum Eugeniusz Pieniążek 13 września 2005 r. w 34 tzn. rocznicę lotu do Jugosławii.

Podczas imprezy nie zabrakło "naszego" paralotniarza - Jarka Borowca, który stanął na wysokości zadania, dając publiczności teoretyczny pokaz bezpiecznego wyprowadzania niestabilnych stanów lotu na paralotni.

Na Targach w Kielcach nie mogło także zabraknąć Zbigniewa Gotkiewicza.

Po godzinie 14 nadszedł czas na spotkanie z Norbertem Nowickim – Wicemistrzem Świata w PF-2, specjalizującym się w lotach tandemowych.

W sobotę i niedzielę mogliśmy podziwiać wystawę zdjęć lotniczych.

W Kielcach równocześnie z targami lotniczymi, pojawiła się wystawa Model Kit Expo, modelarstwa redukcyjnego, która ściągnęła szeroką grupę entuzjastów budowy modeli, ale również pasjonatów historii i ewolucji techniki, pasjonatów militariów i techniki cywilnej.

Dużym zainteresowaniem wśród publiczności cieszyły się modele samolotów RC wyposażone w silniczki.

Na Targach Kielce dodatkowo można było uzyskać informacje o lotach widokowych, informację o portach lotniczych.

Nie można nie wspomnieć o Aeroklubie Kieleckim, który dzielnie wynosił w powietrze szybowiec.

Na kieleckich targach pojawiło się także Centrum Awiacyjno-Kosmiczne z Ukrainy.

Niedziela (8 października) rozpoczęła się od wręczenie nagród dla najlepszych zawodników Motoparalotniowego Pucharu Polski oraz Polskiej Ligi Motoparalotniowej.

 

Hucznie zapowiedziana konferencja „Lotnictwo ogólne- infrastruktura, szkolenie, przepisy” odbyła się w niedzielę.

W Kielcach zjawił się Tomasz Szymczak, który kilkakrotnie prezentował się publiczności. Wprowadził do tematyki i przedstawił interesujący referat.

Dodatkowo pojawił się także dr hab. Andrzej Feller, który przemówił do publiczności ciekawym referatem. Z referatem wystąpił także Jarosław Paszyn.

Z myślą o gościach TLL, Ewa Liszka przedstawiła  - Lotnictwo lekkie w świetle przepisów o bezpieczeństwie w lotnictwie cywilnym.

Z niecierpliwością oczekiwałam na prelekcję Janusza Szczuczko. Niestety prelegent nie dotarł na Targi i sympatycy lotnictwa bezzałogowego nie mogli wysłuchać referatu – szkolenie operatorów dronów – dobre praktyki.

Kolejną ciekawostką była kusząca propozycja  skorzystania z bezpłatnego transportu (busa) z lotniska w Masłowie na wydarzenie w Kielcach.

Podsumowując w kilku słowach Targi Lotnictwa Lekkiego 2017, możemy dojść do wniosku, że mimo braku referatu o dobrych praktykach w szkoleniu operatorów bezzałogowców, impreza odniosła sukces. Atrakcji było dużo. Każdy fan lotnictwa lekkiego mógł znaleźć coś dla siebie.

 Tekst: Agnieszka Chmielewska

© bezpieczne-latanie.pl 2016 - 2024